Světlo v interiéru jako funkční šperk

V dnešní době už bereme světlo jako samozřejmost a proto se nad tím jak na nás působí správně zvolené osvětlení ani moc nepozastavujeme. Přitom zdroje světla mají velký vliv na to, jak bude nakonec interiér vypadat a jak se v něm budeme cítit. Pokud zvolíme nevhodné osvětlení, můžeme zkazit celkový dojem i z toho nejkrásnějšího a klidně i draze zařízeného interiéru. Osvětlení totiž neplní jen svou praktickou funkci, ale také estetickou. Pěkné svítidlo může vedle jednoduchého nábytku vypadat přímo jako šperk a posunout vnímání celého prostoru na zcela jinou úroveň.

Proto je důležité nebrat výběr vhodných zdrojů světla na lehkou váhu. Abychom vám to trochu usnadnili, máme pro vás pár cenných rad, které vám mohou pomoci zorientovat se v tomto nelehkém úkolu. 

Interiéry vypadají zajímavěji, když mají více zdrojů světla. Jak už bylo řečeno, v rámci designu je světlo velmi důležité. Pomáhá nám skrýt slabá místa nebo na některé detaily naopak upozornit. Pracujeme s ním tedy podobně jako s barvami a zvláštní pozornost věnujeme také teplotě osvětlení. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré. 

Na obrázku níže můžete vidět co udělá s jedním interiérem různá teplota světla. 

Dalším důležitým aspektem je, aby prostor fungoval, jak ve světle přirozeném, tak i po setmění. Velký význam mají použité barvy v interiéru a druh činnosti, který tam budeme vykonávat. Stejně zásadní je i jestli máme rádi hodně světla nebo volíme raději šero. Toto vše ovlivňuje výběr vhodného umělého osvětlení a hlavně jeho intenzitu. Proto si dávejte pozor i na svítivost uváděnou v lumenech (lm). To, jak světlo vypadá ještě neznamená, že musí plnit svou funkci!

V každé místnosti bychom měli mít několik zdrojů světla, které je možné střídat nebo kombinovat podle druhu momentální činnosti a podle nálady jakou chceme navodit. Jako první bychom měli zvolit svítidlo hlavní, které bude dostatečně silné a k němu přidat světla doplňková jako například lampičky, lampy, LED pásky atd.

Světelný zdroj by měl být všude tam, kde potřebujeme dobře vidět. Ať už se jedná o chodbu, kuchyňskou linku, pracovní či jídelní stůl. Pokud máme nižší stropy měli bychom volit spíš světla přisazená, pokud vysoké, volíme světla závěsná.

Nyní si probereme osvětlení z pohledu jednotlivých místností.

V kuchyni se hlavně pracuje a proto zde potřebujeme dostatečné zdroje světla hlavně na pracovní ploše, která se dělí na zóny přípravnou, mycí a varnou. V těchto zónách potřebujeme světlo, které se nejvíce podobá světlu dennímu. Nejčastěji se používají LED pásky nebo lineární zářivky v neutrální barvě. Nad jídelním stolem volíme osvětlení náladové, spíš teplejší, při kterém můžeme v klidu stolovat nebo si užívat konverzace.

V dětském pokoji by jsme se měli vyhnout studenému světlu. Jelikož se děti vyvíjí a nevhodné osvětlení jim může způsobit poškození zraku nebo další zdravotní potíže. (viz článek o vlivu světla na lidské zdraví) Světlo hlavní nám dostatečně osvítí hrací prostor. Kdežto světla doplňková se hodí například ve večerních hodinách, kdy potřebujeme světlo tlumené. Nezapomeňte tedy osvítit pokoj vhodnými lampami. Na pracovní stůl použijeme lampu, která se svou svítivostí nejvíce podobá dennímu světlu a při práci neoslňuje.

Do ložnice chodíme především odpočívat, proto by tam měla být světla, která dokáží podtrhnout atmosféru. Základem jako v každé místnosti je světlo hlavní, které vám pomůže vybrat ve skříni ideálně složený outfit. Dále pak umísťujeme světla přidružená s menším jasem. Na nočním stolku by neměla chybět lampička, která by neměla vás ani vašeho partnera oslňovat. Nejlépe se stínítkem nebo na rameni, kdy si můžete sami určit intenzitu a směr světla.

V obývacím pokoji by mělo být opět hlavní světlo, lampy nebo světla podhledová.  Při  relaxaci či čtení knihy v křesle se výborně hodí stojací lampa. Dále můžeme mít na komodě či přídavném stolku stolní lampu. U televize by měla být také možnost rozsvítit náladové světlo. Našim očím nedělá dobře velký kontrast tmavého pozadí a záře, kterou televize vydává. Ideální jsou LED pásky okolo televize či lampa.

Rozhodně se nebojte, že pokud se budete uvedenými radami řídit, budete mít v interiéru světla příliš. Naopak, budete mít aspoň na výběr, které světlo chcete právě použít a tím měnit atmosféru celého prostoru.

A jaká je naše poslední rada? Pamatujte, že rozmístění nábytku a osvětlení je lepší znát před realizací elektroinstalace. Ušetří vám to spousty problémů a interiér pak nebudou kazit všude ležící prodlužovací kabely. Pokud si nevíte rady nebo nechcete udělat chybu, nebojte se na nás obrátit. Rády Vám pomůžeme.

Zdroj foto: www.profilighting.cz, www.svet-svitidel.cz

Barva roku 2020 – Classic Blue

Jako kdyby Institut Pantone věděl, co letos svět čeká a snad proto se „ trendy“ barvou roku stala barva Classic Blue.

Je to klasická barva, kterou všichni dobře známe. Tento nadčasový odstín nám připomíná touhu po svobodě a zároveň po spolehlivém a stabilním základu.
Je spojena s přírodou, protože nám připomíná mořskou hladinu nebo modré nebe.

Je jednoduchá a přesto velmi elegantní, evokuje klid a stabilitu. Svými teplými a studenými tóny dodává nádech nostalgie a velmi dobře působí na lidskou psychiku. Dokonce je zjištěno, že dokáže snižovat krevní tlak! V interiéru ji můžeme využít na nábytku, stěnách nebo doplňcích.

Pokud do interiéru vložíme jemné akcenty modré, jako ozdobné vázy, obrazy, polštáře nebo květiny, bude prostor působit velmi svěže a harmonicky. Dokonale funguje ve spojení s odstíny dřeva bílého dubu či ořechu.

1024

Pokud naopak sáhneme po plnějších tónech modré, dodáme prostoru noblesu a eleganci, hlavně v kombinaci se zlatými doplňky ve stylu Art Deco. 

Své využití najde i v moderních interiérech, pokud ji doplníme teplými odstíny hnědé, jemné krémové ale i béžovou betonovou stěrkou.

Zkuste oživit svůj interiér odstíny klasické modré barvy a přenést se tak k moři nebo do vysokých hor, když už to vypadá, že moře letos neuvidíme a hory navštívíme asi také jen ty české 🙂

Zdroj foto: Pantone, Pixabay, Pinterest

Čím nás inspirovala vila Tugendhat

Už čtyři týdny trvá v ČR doporučená karanténa a my vzpomínáme na dny, kdy jsme cestovaly po naší vlasti i po světě a nasávaly jak houba poznatky z tuzemských i zahraničních interiérů. Mezi jednu takovou vzpomínku, o kterou se s vámi chceme dnes podělit, je náš lednový výlet do Brna a s ním spojená návštěva vily Tugendhat.

Článků o tomto architektonickém skvostu bylo napsáno hodně a proto nebudeme opakovat to, co se dočtete třeba ve Wikipedii. Snad jen ta hlavní data. Vilu navrhnul v roce 1928 německý architekt Ludwig Miese van der Rohe pro manžele Tugendhatovi, jejichž jméno vila nyní nese.

Vystavěna byla v letech 1929-30 a svou dobu předběhla minimálně o 100 let. Vše je v ní domyšleno do absolutního detailu a to nejen krásou vybavení, ale také funkčností. Nutno podotknout, že již před téměř sty lety van der Rohe navrhnul systém filtrací, které fungovaly buď jako topení  nebo jako klimatizace. Další technické vymoženosti jako systém zásuvných oken, ocelový skelet, anebo otevřený obytný prostor, udělaly z vily právem jedno z hlavních děl světové moderní architektury – funkcionalismu.

Tolik asi k základním údajům a nyní se pojďme podívat, jak vila zapůsobila na nás a co jsme si z její návštěvy odnesly.

Je třeba podotknout, že počasí nám nezvykle přálo a celý den bylo jak na jaře. Nebe vymetené a čas který jsme zvolily na prohlídku dával tušit, že se na nás možná usměje štěstí a uvidíme to, co se každému nepoštěstí. Nebudeme, ale předbíhat.

Už při příchodu nás zaujala vstupní hala s travertinovou podlahou a obloukovou stěnou z mléčného skla, která krásně rozptyluje světlo, ale přesto chránila obyvatele před zvědavými zraky z ulice. Ve vile nenajdete u oken žádné nevzhledné topení, které by zabraňovalo srážení vody na skle. Pod okny je jen velmi nenápadná trubka, která rozváděla teplou vodu a ohřívala tak okenní tabule. Jak důmyslné!

Další, co stojí za zmínku jsou vysoké bezfalcové dveře až do stropu, které opticky zvětšují prostor. Škoda, že standardní výška dveří v dnešních stavbách je jen 200cm. Nejednomu malému prostoru by vysoké dveře udělaly velkou službu.

Prostory jako ložnice, dětské pokoje i pokoj pro chůvu jsou zařízeny střídmě, ale přesto účelně a útulně. Velice zajímavé je například umístění umyvadla v dětském pokoji, které dětem neustále připomínalo nutnost dodržovat hygienu, na kterou se po pandemii španělské chřipky velice dbalo. Umyvadlo je schované v jedné ze skříní, takže nijak neruší v celkovém dojmu z interiéru.

Pojďme se, ale přesunout o patro níž, do toho nejúchvatnějšího prostoru, který v domě je. Po schodech ze vstupní haly sestoupíte do krásného prostoru, který přestože je otevřený, dopřával pro toho, kdo chtěl být sám, díky systému závěsů a příček krásné soukromí.

Knihovnu se čtecím koutkem a přilehlou pracovnou, ze které je vstup do zimní zahrady odděluje od hlavního prostoru nádherná travertinová zeď, která se v zimě, když zapadá slunce nad Špilberkem rozzáří odstíny oranžové a vnese do prostoru pocit tepla.

Musíme říct, že my jsme měly to štěstí a viděly tento úkaz na vlastní oči, ze kterých jsme utíraly slzy dojetí. Pokud plánujete návštěvu vily, doporučujeme zimní měsíce a prohlídku okolo 15 hod. Třeba budete mít stejný zážitek jako my. Moc vám to přejeme, protože je to něco co se slovy nedá ani popsat. 

Obytnou část odděluje od okolní přírody jen skleněná stěna se soustavou oken, která se dají zasunout do podlahy a tím vzniká pocit absolutního propojení s přírodou. Opět na dobu před téměř 100 lety velice revoluční řešení.

V prostoru je pár křesílek “Barcelona”, které Miese navrhnul spolu s designérkou Lilly Reich, socha a konferenční stolek. Celý prostor zjemňuje a zatepluje kusový koberec. 

Oblouková mahagonová stěna nás dále vede do jídelny, kde je kulatý stůl. Ten se mohl rozšiřovat až do velikosti, kdy se u něj pohodlně najedla větší společnost.

Nebudeme se více rozepisovat o tom jaká vila je nebo není. To, jak jsme si řekli na začátku, najdete téměř v každém popisu na netu. Pojďme se podívat na to hlavní.

Čím nás může inspirovat.

 1. Vysoké dveře opticky zvětšují prostor.
 2. Jeden typ podlahy ve všech prostorách opět propojuje a zvětšuje prostor.
 3. Mléčné sklo vnáší do interiéru měkké světlo, ale přesto dopřává soukromí.
 4. Nábytku ani dalších zařizovacích předmětů není potřeba nadbytek.
 5. Neutrální barvy v interiéru znamenají nadčasovost. Interiér tak můžete snadněji přizpůsobit například ročnímu období, než když se omezíte výraznou barvou například na stěnách.
 6. Barvy je dobré použít na doplňcích a menších kouscích nábytku.
 7. Důležité, na co se při zařizování zaměřit, jsou kvalitní materiály a struktury. Když budete šetřit na těchto věcech, doplňkami to už nikdy nedoženete. Jsou lepší například jednoduché hladké dveře bez ozdob s pěknou a kvalitní klikou než zdobné dveře s levnou klikou z hobbymarketu.
 8. I v moderním interiéru je dobré nezapomínat na závěsy a záclony. Dodají prostoru měkkost a tlumí hluk.
 9. Kusové koberce nejenže také tlumí hluk, dokáží navíc opricky oddělit jednotlivé zóny ve velkém prostoru a zjemnit ho.
 10. Potřebujeme-li aby interiér působil vzdušně je dobré používat materiály, které odrážejí světlo a nepůsobí těžce. 

Bylo by toho asi ještě mnohem více, ale to nejdůležitější, na co tento prostor poukazuje a s čím koresponduje je fakt, že touto vilou Miese van der Rohe absolutně naplnil svá motta: “Méně je více” a “Bůh je v detailech”.

Pokud jste tuto vilu ještě nenavštívili, vřele doporučujeme. A i když nejste zrovna milovníci moderní architektury vězte, že se Vám něčím nedefinovatelným vila do srdce zapíše. Opravdu to stojí za to a v době, kdy nás čeká hlavně cestování po vlastech českých to může být jedním z míst, které si naplánujete vidět. Pokud byste si její návštěvu ale chtěli užít již dnes, můžete se podívat na krásný dokument ČT.

Rekonstrukce starého obývacího pokoje

Milujeme staré domy, které se předávají po generace a proto jsme s radostí přijaly nabídku klientů, navrhnout interiér a následně zrealizovat rekonstrukci obývacího pokoje v domě po prarodičích pána domu. Výzvou pro nás byl omezený rozpočet a požadavek zachovat co nejvíce starého nábytku.

Abychom vnesly do prostroru ducha staré doby, využily jsme vysoké viktoriánské podlahové lišty, které zvýraznily vinylovou podlahu a orámovaly probouraný vchod do nově vzniklé ložnice. Pokud jsou velké posuvné dveře v ložnici zasunuté, proudí odtamtud příjemné měkké světlo zapadajícího slunce. 

Hlavní stěna v obýváku je vymalována šedomodrou tmavou barvou, která tvoří dramatické pozadí pro světlou sedačku a velké bíle orámované zrcadlo. Kombinace tmavých a světlých barev dodává prostoru punc luxusu, stejně jako lesklé materiály použité na záclonách, závěsech a polštářích. 

Koberec v barvě velbloudí srsti má naopak hrubou strukturu a spolu s masivní dřevěnou policí a starým psacím stolem dodává interiéru mužský prvek.

Majitelé rádi cestují a tak jsme na jedné ze stěn pomocí lišt a barvy vytrořily velký obraz ve kterém visí černobílé fotografie z cest, zarámované do starých rámečků nově natřených bílou, stříbrnou a zlatou barvou s nádechem lehké oprýskanosti.

Dva velké svícny, které se hodily tvarově, jsme rovněž nastříkaly tmavě modrou a zlatou barvou, tak aby zapadly do interiéru a nebylo nutné kupovat nové.

Starý policový regál původně z dětského pokoje dostal nový kabát v bílé barvě a několik dalších let může dál sloužit jako knihovna a místo k vystavení suvenýrů z cest. 

Světlo si majitelé mohou volit podle nálady. Buď centrální osvětlení, nebo náladové světlo z lampiček a stojací lampy, u které lze stmívačem navíc regulovat intenzitu světla.

Letité křeslo, které si pan majitel přál zachovat jsme očalounily a tak se v něm nyní může pohupovat při pohledu do plápolajícího ohně v krbových kamnech a poslechu příjemné hudby linoucí se ze skrytého audiosystému.

Úkol byl podle slov majitelů splněn a oni se nyní mnohem raději vracejí nejen z práce, ale i ze svých cest. Je prý radost být doma obklopen věcmi, které pro ně mají citovou hodnotu a zároveň se cítit jako v luxusním hotelu a ne jako v mauzoleu.


Přečtěte si i další články na našem blogu. Najdete tam praktické informace a cenné rady nejen z oblasti interiérového designu. A aby Vám už žádný článek neunikl, přihlašte se k odběru našeho newsletteru. Nebojte, spamovat Vás nebudeme, na to nemáme čas.

Víte co všechno dělá interiérový designér?

Povědomí o tom, co obnáší práce interiérového designéra je v České republice zatím v plenkách. Lidé si jeho práci pletou s prací dekoratéra a není se čemu divit. S interiérovým designérem se dlouho lidé setkávali maximálně v televizních pořadech typu “Jak se staví sen” nebo “Bydlení je hra”. Situace se ale pomalu mění a služby interiérového designéra už nabízí i nejedna realitní kancelář. Pokud se jedná o zařízení nového bydlení pro přímého klienta je služba designéra na místě. Pokud se jedná o zvýšení ceny nemovitosti pro její prodej stačí služba dekoratéra. My si nyní vysvětlíme jaký je v tom rozdíl.

Dekoratér Vám vyladí interiér po stránce vizuální. Sladí barvy, materiály, styly ale již nezasahuje do technických věcí. Dekoratér také nemusí mít povědomí o ergonomii, světelných tocích atd.

Na rozdíl od něj se interiérový designér pouští mnohem hlouběji. Proto se při práci s ním připravte se spoustou všetečných otázek o tom, jak žijete, ve které části svého domu/bytu trávíte nejvíc času, jak relaxujete nebo i kolik šatů máte na ramínku a kolik oblečení v policích. Interiérový designér vás musí poznat, navrhuje vám totiž na rozdíl od dekoratéra vše na míru tak, aby byl prostor maximálně využitý a proto pokud je to možné, přizvěte jej ke spolupráci již v době příprav stavby, protože někdy i o 10cm posunuté dveře v prostoru, mohou vykonat velkou službu. Najednou se za ně totiž vejde třeba šatní skříň. 

Interiérový designér navrhuje nejen nábytek a dekorace, ale také umístění zásuvek a vypínačů, aby nebylo nutné nikde tahat prodlužovací kabely a tím vzhled prostoru degradovat (nemluvě o praktičnosti úklidu takových prostor).
Designér Vám navrhne správné osvětlení, nejen z pohledu vzhledu, ale také světelného toku. Protože není nic horšího než když se vám někde světla nedostává. Designér ví, že jiné množství světla potřebujete na práci v kuchyni, jiné u jídelního stolu a jiné v obývacím pokoji při relaxaci. Správný designér vám vymyslí takový systém osvětlení, aby vám světlo nikde nechybělo ale také naopak aby vás nikde neoslňovalo.

Designér musí znát také ergonomii, aby se nestalo, že vám úchytka kuchyňské skříňky zabrání v otevření například myčky; aby výška pracovní desky v kuchyni byla přesně pro Vás a ne na výšku vašeho souseda; aby se židle od stolu daly pohodlně odsunout; aby se Vám na jídelní stůl vešel nejen talíř, ale třeba i miska na salát a sklenička. Zkrátka interiérový designér musí myslet na mnoho věcí nejen z oblasti estetiky, ale i na věci praktické.

Pokud s designérem začnete spolupracovat už v počáteční fázi, využijete svůj prostor na maximum. Designér vám totiž může doporučit například posun příčky nebo zvýšení okna v kuchyňské části tak, aby bylo možné přisadit kuchyňskou linku. Vybere správné dveře, způsob a směr otevírání i jejich výšku, která může s interiérem udělat divy. Vyhnete se tak vícenákladům při úpravě stavby.

Designér Vám vypočítá spotřebu materiálů jako jsou podlahy, obklady, tapety, textilní dekorace a mnoho dalšího. Připraví Vám katalog zařizovacích předmětů s odkazy na dodavatele, takže vám ušetří mnoho času a nervů při obcházení obchodů a showroomů. Svůj volný čas tak můžete trávit mnohem příjemněji. 

Designér může také udělat výběrové řízení na dodavatele nebo doporučit své osvědčené řemeslníky, kteří stavební práce vykonají a v neposlední řadě bude vše dozorovat tak, aby byl výsledek přesně podle vašich představ a navrženého konceptu.

Ve zkratce řečeno rozdíl mezi dekoratérem a interiérovým designérem je v tom, že dekoratér vám vymazlí pěkný interiér, ale designér vám zařídí pěkný a funkční interiér. 

Vždy je jen na vás co od svého interiéru požadujete a pokud se rozhodnete pro interiérového designéra, přečtěte si náš článek jak vybrat toho správného.

Starý nábytek v interiéru

Čas neúprosně běží a podepisuje se i na prostoru ve kterém žijeme. Všichni víme, že rekonstrukce nebo jiné změny jsou občas nutností, ale je dobré si uvědomit, že pokud chceme změnu, nemusíme hned vše vyhazovat. Naopak některých věcí je dobré se nezbavovat, protože ty nakonec dělají domov domovem.

Zkuste si představit, že máte krásný nový interiér a někde u zdi stojí stará komoda po babičce. Vždy, když se na ni podíváte, tak si vzpomenete na babičku, která v ní měla uložené ložní prádlo a kapesníky. Pokaždé, když jste šuplík otevřeli vyvanula se z něj nádherná vůně mýdla. Takovou vzpomínku Vám nikdo nikdy nevymaže z mysli. Přece se takového skvostu nezbavíte.

V interiéru může taková komoda udělat velkou parádu. Stačí trocha zručnosti a ze starého kusu nábytku se rázem stane originální kousek i ve vašem interiéru. Nábytek bude mít duši, kterou Vám budou všichni závidět.  Vždyť kombinovat starý nábytek s novým nám interiér okoření. Renovace může být zábava a co je důležité “budete z něj mít radost” !

Naše časopisy jsou zahlcené poněkud unifikovaným a neosobním stylem. Podívejte se jaké interiéry vznikají například v Americe nebo ve Francii. Budete možná překvapeni jak pěkný může být interiér, který obsahuje nové i staré kousky nábytku, pokud je ovšem dobře sladěn.

Jak vybrat interiérového designéra?

Jste v situaci, kdy se chystáte stavět nebo rekonstruovat a rádi byste si najali interiérového designéra nebo architekta? Nevíte ale jak vybrat toho správného? Poradíme Vám.

Je zde několik kritérií na které byste se při výběru měli zaměřit. 

 • Je třeba si uvědomit, že práce designéra se řadí do kategorie prací kreativních a uměleckých. Pokud prostudujeme práce jednotlivých designérů, zjistíme, že každý má svůj specifický rukopis a že něčím si jeho návrhy budou tak trochu podobné. Netvrdíme, že každý má rád jen jeden styl, ale že naopak může být styl, který mu není vůbec blízký. Proto oslovovat designéra, který má realizace například v industriálním, moderním nebo městském stylu aby vám pomohl zařídit byt ve stylu anglickém nebo provence by asi vaše výhra nebyla. Správný designér tyto principy zná a jen ten, kterému jde o klienta a ne jen o vydělané peníze s vámi spolupráci nenaváže pokud zjistí, že chcete zařízení ve stylu, který mu není blízký. 
 • Pokud jste našli designéra, jehož návrhy a realizace se vám stylově líbí, zaměřte se na další bod a sice snažte se ho poznat. Podívejte se jakým stylem má psané například webovky. Když čtete texty jsou pro vás srozumitelné? To totiž může napovědět zase o tom, jak si budete rozumět. Jestli budete mít podobnou řeč.
 • No a poslední a to nejdůležitější  sice z webu nepoznáte, ale z první schůzky určitě ano. Jde o to, jestli si budete rozumět jako lidé. Říkáte si možná k čemu je to dobré, proč byste si měli rozumět lidsky, když jde jen o to, aby vám designér navrhnul byt či dům. Vězte ale, že je to velmi důležité.Člověk, který má například stejný pohled na svět jako vy může lépe vystihnout jaká jste osobnost a co ve svém interiéru potřebujete. Takový designér se na vás snáze napojí a ve výsledku se to rozhodně projeví. Nemluvě o tom, že spolu budete muset jednat třeba i několik měsíců a není nic příjemného trávit čas s někým, s kým si nerozumíte nebo je vám nesympatický.

Jak správně zařídit ložnici

Ložnice by měla na první pohled vyvolávat pocit pohody potřebné pro odpočinek. Její zařízení a atmosféra by měla odrážet podstatu naší osobnosti, protože prostředí, ve kterém se do říše snů odebíráme má nezanedbatelný vliv na naši psychiku.  Ložnice by měla být dostatečně pohodlná, útulná, vzdušná, čistá,  bez přemíry nábytku.

 Zařízení a vybavení ložnic věnujte velkou pozornost, soustřeďte se na to, aby v ní mohla proudit pozitivní energie, která je nositelem životní síly a vitality. Stres a starosti by měly zůstat za dveřmi ložnice.

 Samotná postel a kvalitní matrace však nestačí, podstatnou roli sehrávají i další prvky, které se podílí na tom, jak se Vám bude usínat a jak svěží se ráno probudíte. 

Z pohledu Feng Shui zde nemají místo ani fotky dětí ani vašich předků. Ložnice by měla být prostorem jen pro Vás a pro partnera/partnerku.

 Vsaďte na barvy, které zvládnou navodit tu správnou atmosféru. Ty by však neměly být nijak agresivní.

 Drobné dekorace zkrášlí celý prostor a zajistí, že se tady budete cítit ,,jako doma”.